שבע מאות המילים החסרות

מספר קוראים נאמנים, שניים ליתר דיוק, רובן קוראות בעצם, התבאסו מזה שמחקתי שבע מאות מילים של חפירה בפוסט הקודם.  הן דווקא אוהבות חפירות מהסוג הזה, התוודו. אז כיוון שאני מאוד אוהבת ומעריכה את קוראותי, החלטתי לנסות לשחזר את המילים שנמחקו. ערב יום כיפור ויש המון זמן, כי איכשהו כל הדברים נראים דחופים פחות כרגע.

אפתח בציטוט מטקסט רב ערך.

"כאשר הטאו נשכח

מופיע הטוב

כאשר הטוב נשכח

מופיע המוסר

כאשר המוסר נשכח

מופיע הטקס.

הטקס הוא קליפה

של האמת.

זה מתוך ספר הטאו, מאת לאו -צו. זה שמופיע כאשר אומרים "חכם סיני עתיק" תרגום חפשי שלי מתרגום אנגלי. תרגומים של ספר הטאו יש הרבה. (זה תחביב האיסוף היחיד שיש לי). מה שמופיע פה זה תרגום מהזיכרון המצטבר של כולם.

ואם זה מזכיר לכם סיפור מסויים על עץ הדעת טוב ורע, ועל הטקס שהתרחש זמן מה לאחר מכן, שבעקבות תוצאותיו הבלתי מספקות נולד הרוצח הראשון, הנרצח הראשון והשקר הראשון, אזי ההזכרות הזאת היא על אחריותכם בלבד.

אני אוהבת את המילים האלה של לאו צו. הן מזכירות לי שהטוב והרע הם תוצרים של התודעה, אותו אלמנט חמקמק שצץ ועלה כאשר נשכח הטאו. והטאו הוא רק שם למה שאין לו שם, למה שאי אפשר לדבר עליו.

הן מזכירות לי שהתודעה נחנה בחוש מולד לטוב ולרע. היה זרם כזה בפילוסופיה המערבית. קראתי בויקיפדיה שקראו לזה "סנטימנטליזם מוסרי" . זרם של פילוסופיה של המוסר שהתבסס על זה שהאדם יודע בחוש להבדיל בין טוב לרע, גם אם הם קשים להגדרה במילים. הגדרה לא רעה לשאלה "מהו הרע" היא- "משהו שאצטרך לשקר לגביו". למשל אם אלוה מסויים ברגע מסויים אחרי שבדיוק גמרת לרצוח את אחיך מסיבה כלשהי, שואל אותך "איה הבל אחיך?" הרי שגם אם אין לך ניסיון קודם בתחום, משהו בתוכך ממליץ לך לא לגלות מיד את מיקומו מתחת לאיזה גל אבנים, אלא למשוך קצת זמן עם "השומר אחי אנוכי" ולראות לאן הדברים מתגלגלים.

אחדים מאיתנו, בעיקר אלה שראו חדשות בכמה אלפי השנים האחרונות, שואלים את עצמם כרגע ובצדק, מדוע אם האדם ניחן בכזאת יכולת מופלאה להבדיל בין טוב לרע, הוא נוטה להתנהג על פי הרוב באופן כה קטסטרופלי? אין לי תשובה מדוייקת לזה. אבל יש לי תחושה שהדבר קשור איכשהו ליכולת האנושית לשקר ולהמציא תרוצים. למעשה אם הייתי צריכה להגדיר במשפט אחד ,מהו ההבדל המהותי האמיתי בין האדם ללא אדם, הייתי אומרת "האדם הוא חיה המשתמשת בתירוצים". התרוצים ההיסטוריים המשובחים ביותר הם אלו המגלגלים את האשמה לפתחו של אחר: חווה פיתתה אותי, אלוהים אמר לי (ה-תרוץ בה' הידיעה), לא ידעתי, מילאתי פקודה..

והנה פתאום, אלפי שנים אחורה, טקסט זך וצלול, בלי מילה אחת על כוח עליון ועל מה שהוא ציווה או לא, בלי תרי"ג או כל מספר אחר של מצוות.

סור מרע, עשה טוב.

אל תסתכל הצידה. מי האיש? אתה. אתה לא צריך ספר הוראות. (הבטחתי להוציא דברים מהקשרם. הבטחתי להשתמש בלשון זכר גם כשאכלול נקבות. הבטחתי לא לדבר על זה באופן פרטני כשזה קורה. הבטחתי לסתור את עצמי. קבלו את כל ההבטחות בבת אחת.)

צריך כמה טיפים בכל זאת? לא נתקמצן. בבקשה. אהב את הימים. (גם את משמרת ערב כיפור מהגהינום )

ראה טוב. תמיד אפשר לראות טוב. או כמעט. לא הבטחנו שהדברים לא יצאו משליטה. עשה כמיטב יכולתך.

נצור לשונך מרע. מלשון הרע מתחיל הרע שאינו מסתיים בהכרח במילים. שלוט על דבריך. זה עוזר .

והטל"נ מוסיפה פה: נצור לשונך מרע גם במובן מה שנכנס פנימה. נדבר על זה פעם אחרת.

הימנע מדברי מרמה. אם אתה מתכוון לעשות משהו שלגביו תצטרך לשקר- יתכן שכדאי לשקול שוב.

בקש שלום. אם בקשתך לא התקבלה, מותר לך לנקוט באמצעים נמרצים יותר. לפעמים בשביל  שלום לא מספיק לבקש. יש לרדוף. לרדוף זה לרוץ, להזיע, להתעייף. לא לוותר גם כשנראה שאין סיכוי.

ולמה רק שלום? אולי כי השלום הוא בניין הטוב המבוסס על כל אבני הטוב הקטנות יותר. שם כולל לסובלנות, לקבלה, לסליחה, לצדק. כי לא יכון שלום בלי צדק. תודה למוקי, לא שמה את כל השיר הזה בשביל משפט מעולה אחד.

טוב, נו.

זה מספיק. מי שיכול לומר על עצמו "אני האיש", נמצא לדידי בדרגה הרוחנית הגבוהה ביותר. יותר מכל קדוש אמיתי או מדומה, יותר מכל קורא מחשבות והופך מים ליין. יותר מכל מי שמסוגל לשבת במדיטציה על מיטת מסמרים ארבעים יום וארבעים לילה בלי לזוז ובלי לאכול. שום פרקטיקה דתית לא תביא את האנושות מילימטר אחד קדימה יותר ממה שיביאו אותה מידת החסד והחמלה בצד העשה, והימנעות מלשון הרע בצד האל תעשה. רק מה? מי שיכול לומר זאת על עצמו, בדרך כלל שותק.

אה, כן. ודברים בשם אומרם. תהילים פרק ל"ד פסוקים י"ג-ט"ו

SAMSUNG

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על שבע מאות המילים החסרות

  1. בקריאה חוזרת ראיתי שקיימתי גם את ההבטחה לענות על שאלות רטוריות. ממש כל הדיל.

  2. נורית הגיב:

    מעולה! שמחה שהעלת את זה. תודה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s